Home Judicial Performance Evaluations 1990 Full List

1990 Judicial Performance Evaluations - Full List

Click the judge's name to read the full narrative.

Supreme Court

Honorable Mary J. Mullarkey Retain

Court of Appeals

Honorable Janice B. Davidson Retain Honorable Claus J. Hume Retain Honorable Raymond "Ray" Dean Jones Retain Honorable Jose D. L. Marquez Retain Honorable Peter H. Ney Retain Honorable Leonard Phillip Plank Retain Honorable Harold D. Reed Retain Honorable Donald P. Smith Jr. Retain

First Judicial District (Gilpin, Jefferson Counties)

District Judges

Honorable Kenneth E. Barnhill Retain Honorable James D. Zimmerman Retain
Gilpin County Judges

Honorable Fred Rodgers Retain
Jefferson County Judges

Honorable Kim H. Goldberger Retain


Second Judicial District (Denver County)

District Judges

Honorable H. Jeffrey Bayless Retain Honorable Lynne Marie Hufnagel Retain Honorable Robert S. Hyatt Retain Honorable Paul A. Markson Retain Honorable Larry J. Naves Retain Honorable Nancy E. Rice Retain Honorable Richard T. Spriggs Retain Honorable Field C. Benton Retain
No county court judges standing for retention in Denver County.


Third Judicial District (Huerfano, Las Animas Counties)

District Judges

Honorable Jesse Manzanares Retain
Huerfano County Judges

Honorable Robert E. Haeger Retain
Las Animas County Judges

Honorable George A. Newnam Retain


Fourth Judicial District (El Paso, Teller Counties)

District Judges

Honorable Douglas E. Anderson Retain Honorable James Madison Franklin Retain Honorable David D. Parrish Retain Honorable D. Richard Toth Retain
El Paso County Judges

Honorable Caroline M. Benham Retain Honorable Peter W. Booth Retain Honorable Geoffrey deWolfe Retain Honorable Michael John Heydt Retain
No county court judges standing for retention in Teller County.


Fifth Judicial District (Clear Creek, Eagle, Lake, Summit Counties)

District Judges

No district court judges standing for retention.


Eagle County Judges

Honorable Frederick Walker Gannett Retain Honorable Roland L. Gerard No Opinion
No county court judges standing for retention in Clear Creek, Lake and Summit Counties.


Sixth Judicial District (Archuleta, La Plata, San Juan Counties)

District Judges

Honorable James D. Childress Do Not Retain Honorable Al H. Haas Retain
No county court judges standing for retention in Archuleta, La Plata and San Juan Counties.


Seventh Judicial District (Delta, Gunnison, Hinsdale, Montrose, Ouray, San Miguel Counties)

District Judges

Honorable Jerry D. Lincoln Retain
Hinsdale County Judges

Honorable Larry Everett Vickers Retain
Montrose County Judges

Honorable Richard J. Brown Retain
Ouray County Judges

Honorable Paul David Smith Retain
San Miguel County Judges

Honorable Sharon Shuteran Retain
No county court judges standing for retention in Delta and Gunnison Counties.


Eighth Judicial District (Jackson, Larimer Counties)

District Judges

Honorable John-David Sullivan Retain
Larimer County Judges

Honorable John E. Kochenburger Retain
No county court judges standing for retention in Jackson County.


Ninth Judicial District (Garfield, Pitkin, Rio Blanco Counties)

District Judges

Honorable J. E. Devilbiss Retain
Garfield County Judges

Honorable Stephen L. Carter Retain Honorable Victor M. Zerbi Retain
Pitkin County Judges

Honorable Fitzhugh Scott III Retain
No county court judges standing for retention in Rio Blanco County.


Tenth Judicial District (Pueblo County)

District Judges

Honorable Dennis Maes Retain Honorable Alex J. Martinez Retain
Pueblo County Judges

Honorable David A. Cole Retain


Eleventh Judicial District (Chaffee, Custer, Fremont, Park Counties)

District Judges

Honorable John Edward Anderson III Retain Honorable O. Edward Schlatter Retain
Park County Judges

Honorable Stanley J. Mayhew No Opinion
No county court judges standing for retention in Chaffee, Custer and Fremont Counties.


Twelfth Judicial District (Alamosa, Conejos, Costilla, Mineral, Rio Grande, Saguache Counties)

District Judges

Honorable O. John Kuenhold Retain Honorable Robert W. Ogburn Retain
Conejos County Judges

Honorable Gordon J. Bosa Retain
Saguache County Judges

Honorable Michael H. Trujillo Retain
No county court judges standing for retention in Alamosa, Costilla, Mineral and Rio Grande Counties.


Thirteenth Judicial District (Kit Carson, Logan, Morgan, Phillips, Sedgwick, Washington, Yuma Counties)

District Judges

Honorable Douglas R. Vannoy Retain
Logan County Judges

Honorable Baxter W. Arnold Retain
Morgan County Judges

Honorable Edgar H. Brandenburg Retain
Phillips County Judges

Honorable David O. Colver Retain
Washington County Judges

Honorable Kevin L. Hoyer Retain
No county court judges standing for retention in Kit Carson, Sedgwick and Yuma Counties.


Fourteenth Judicial District (Grand, Moffat, Routt Counties)

District Judges

Honorable Richard P. Doucette Retain Honorable Rebecca Love Kourlis Retain
Grand County Judges

Honorable Scotty P. Krob Retain
Moffat County Judges

Honorable Mary Lynne James Retain
Routt County Judges

Honorable James H. Garrecht Retain


Fifteenth Judicial District (Baca, Cheyenne, Kiowa, Prowers Counties)

District Judges

Honorable Norman L. Arends Retain Honorable Garth L. Nieschburg Retain
Baca County Judges

Honorable Dan L. Mundell Retain
Cheyenne County Judges

Honorable P. Douglas Tallman Retain
Prowers County Judges

Honorable George McLachlan Retain
No county court judges standing for retention in Kiowa County.


Sixteenth Judicial District (Bent, Crowley, Otero Counties)

District Judges

Honorable Robert E. Blackburn Retain
Crowley County Judges

Honorable Carl W. Ross Retain
Otero County Judges

Honorable Ralph N. Wadleigh Retain
No county court judges standing for retention in Bent County.


Seventeenth Judicial District (Adams, Broomfield Counties)

District Judges

Honorable Harlan R. Bockman Retain Honorable Michael A. Obermeyer Retain Honorable John Popovich Retain
Adams County Judges

Honorable Emil Anthony Rinaldi Retain Honorable Sabino Ernest Romano Retain Honorable Robert Joseph Steinborn No Opinion
No county court judges standing for retention in Broomfield County.


Eighteenth Judicial District (Arapahoe, Douglas, Elbert, Lincoln Counties)

District Judges

Honorable Thomas J. Curry Retain Honorable Deanna E. Hickman Retain Honorable John P. Leopold Retain Honorable Thomas Clayborne Levi Retain Honorable Jack F. Smith Retain Honorable Kenneth K. Stuart Retain Honorable Richard D. Turelli Retain Honorable Michael J. Watanabe Retain
Arapahoe County Judges

Honorable Geraldine Lynne Allan Retain Honorable Marguerite T. Langstaff Retain
Douglas County Judges

Honorable Howard G. Allspach Retain
Elbert County Judges

Honorable Donna M. Kirby Retain
Lincoln County Judges

Honorable Truston Lee Fisher Retain


Nineteenth Judicial District (Weld County)

District Judges

Honorable Jonathan W. Hays Retain Honorable William L. West Retain
Weld County Judges

Honorable A. Andrew Borg Retain Honorable Willis K. Kulp Retain


Twentieth Judicial District (Boulder County)

District Judges

Honorable Roxanne Bailin Retain Honorable Richard Cameron McLean Retain
Boulder County Judges

Honorable Virginia Louise Chavez Retain Honorable David R. Torke Retain Honorable Marsha B. Yeager Retain


Twenty-First Judicial District (Mesa County)

District Judges

Honorable David A. Bottger Retain Honorable Nicholas R. Massaro Retain
Mesa County Judges

Honorable Arthur R. Smith Retain


Twenty-Second Judicial District (Dolores, Montezuma Counties)

District Judges

Honorable Grace S. Merlo Retain
No county court judges standing for retention in Dolores and Montezuma Counties.